Chesterfield in Bloom Winners Announced

Alongside East Midlands in Bloom awards, where Chesterfield received the Overall Gold Award in the small city category for the third year running and received 6 awards in total, gardeners across the borough have also been celebrating after the winners of the Chesterfield in Bloom awards were announced at a separate ceremony at Ringwood Hall Hotel & Spa.

John Ramsey, Chesterfield Borough Council’s Principal Greenspaces Officer, said: “We would like to congratulate all the entrants to Chesterfield in Bloom, but particularly the winners.”

“The standard of entries was incredibly high and the efforts of everyone involved brought a real sense of colour to the area and of pride in the borough of Chesterfield.”

“A particular highlight this year was having the new categories for council house tenants. We were really pleased with the number of entries and the interest there was among tenants. It brought the awards to a new audience and increased awareness of the wider Chesterfield in Bloom project.”

The Chesterfield in Bloom committee is looking for new members to help build on this year’s success and deliver even more community projects during the next year.

Please see below for a list of winners, or click here for a detailed list of all winners and runners-up.

Chesterfield in Bloom Winners 2018

General competition

Best overall winner: Richard and Sharon Smithson, Newbold

Best front garden: Barry Lomas, Staveley

Best small back garden: Richard and Sharon Smithson, Newbold

Best large back garden: Lynne Gilbert, Tapton

Best container / hanging basket: Margaret and Stephen Wright, Rother

Best pub / restaurant: Britannia Pub, Brampton – John and Jody Wray

Allotment competition

Best small allotment plot: Nigel Masters, Rufford Close Allotments

Best large allotment plot: Colin Bloom, Hunloke Avenue Allotments

Best allotment site: Hunloke Avenue Allotments

Best market stall – section winners:

Simon Harding – Fruit and Veg

Mark Brookes – Plant

Shirley Carmedy – General trader

Lorraine Jukes – Freds Haberdashery

Best overall: Mark Brookes – Plant

Council tenant garden competition

Best front/back and side garden: Shirley Bradbury, Boythorpe

Best hanging basket/container garden: Evelina Lowe, New Whittington

Estate champion: Tony Hedley, Holmehall

Schools gardening competition

Fabulous flowers: 

Staveley Junior School

Speedwell Infant School

Duckmanton Primary School

Calow C of E Primary School

Spire Infant School

Wonderful wildlife:

Speedwell Infant School

Calow C of E Primary School

Spire Infant School

Brimington Junior School

Radical recycling: Staveley Junior School

Wheelbarrow competitionHasland Hall Community School

Painting competition:                           

Reception to Year 2 category – Seth Grass Smith, Hasland Infants School

Year 3 to year 6 category – Eve Anderson – Old Hall Junior School

Click here for a detailed list of all winners and runners-up

Comment On This Article...

Your email address will not be published. Required fields are marked *